Eponine

Eponine urodziła się około roku 1815, a zmarła w 1832. Była najstarszą córką Thenardierów, oraz siostrą Anzelmy i Gavrocha. W książce w musicalu i w filmie poznajemy ją jaka małą dziewczynkę w karczmie jej rodziców. Kolejne spotkanie z tą postacią następuje 8 lat później, gdy razem z rodziną po bankructwie karczmy przeniosła się do paryskich slumsów.  I tu zaczynają się różnice między adaptacjami a oryginałem.

W KSIĄŻCE

Postać Eponine znacznie różni się od znanej w adaptacjach. Jest ona bardzo wychudzoną nastolatką, wyglądającą na starszą przez życie w złych warunkach. Jej głos ochrypł od ciągłego picia i ukazuje spore braki w uzębieniu. W  powieści Victora Hugo, razem z Eponine poznajemy Mariusa. Dociera ona do niego, mając na celu żebrać, jednak po zobaczeniu chłopca zmienia zdanie, zakochując się w nim. Kilka dni później niedaleko slumsów młodzieniec widzi śliczną Cosette wraz z jej opiekunem Jeanem Valjeanem. Prosi swą przyjaciółkę ‚Ponine na wszystko aby dowiedziała się kim jest ta piękność. Dziewczyna nie zważa na swe uczucia i idzie szukać Cosette.

Thenardier dowiaduje się, że Valjean jest w mieście. Razem ze swoim gangiem próbuje go obrobić. W nocy czają się pod domem Jeana i Cosette, gotowi zabić mężczyznę. Eponine razem z siostrą zmuszona jest uważać na policję. Gdy Marius dowiaduje się przesyła Eponine list, który dostaje się w ręce jej ojca. On myśląc, że to wiadomość od córki zamierza uciekać, jednak zostaje złapany przez inspektora Javerta. Eponine również zostaje włożona za kratki na dwa tygodnie.

Cosette przeprowadza się, a Eponine spotyka Mariusa po sześciu tygodniach od wypuszczenia jej z aresztu. Ten znów prosi ją o przysługę – dowiedz się gdzie mieszka ma ukochana. Dziewczyna zgadza się, ale chce coś w zamian. Ten oferuje je pieniądze, którymi ona rzuca o ziemię mówić, że nie o to jej chodzi. Eponine znajduje dom Cosette i zaprowadza tam Mariusa. Zakochani wyznają sobie miłość, a potem spotykają się przez kilka tygodni. Żebraczka ogląda to ze ściśniętym sercem.

Ojciec ‚Ponine dowiaduje się o nowym mieszkaniu Valjeana i ma zamiar dokonać zemsty.  Jego córka wiedząc, że jest tam Marius udaremnia atak krzykiem. Jean Valjean słysząc to ucieka z córką. Ta jednak zostawia notatkę dla Mariusa, którą znajduje Eponine. Nie pokazuje jej ona młodzieńcowi.

Następny dzień to pierwszy dzień powstania. Gdy młoda żebraczka dowiaduje się o tym, zamierza zginać na barykadach razem ze swym ukochanym. Podczas strzałów przyjmuje kulę wymierzoną w Mariusa. Gdy młodzieniec zobaczył co się stało, klęka obok niej, a Eponine wyznaje mu, że przyjęła jego kulę, że ma list od Cosette i, że jest w nim trochę zakochana po czym umiera. Marius całuje jej czoło i ogłasza jak trudne było jej życie.

W FILMIE
W filmie nie widzimy, aż tak rozbudowanej historii tej dziewczyny. Nie wiemy o niej nic, a szczególnie, że miała jakieś rodzeństwo. Gdy spotykamy Eponine po 8 latach, jej miłość do Mariusa jest na bardzo zaawansowanym poziomie, wie ona również wszystko na temat powstania. Poznając Eponine poznajemy również Cosette. Widzimy różnice jakie nastały w tych dziewczynach, jak życie je potraktowało. Odważna, biedna, nieszczęśliwa Eponine i zadbana, dobra, delikatna Cosette. Ta druga otrzymała miłość, przez którą ta pierwsza cierpiała. W musicalu Eponine śpiewa, takie piosenki jak
Eponine’s Errand, In my life, A heart full of love, On My Own, The Attack, One Day More, A Little Fall Of Rain.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.